Ściana z luksferów – jak ją wykonać, aranżacje
Luksfery, czyli szklane elementy w formie prostopadłościanów o podstawie kwadratowej lub prostokątnej są znane i stosowane od dawna. W przeszłości wykonywano je ze sprasowanego szkła. Dzisiaj tworzą je dwie zespolone termicznie tafle szkła pomiędzy którymi jest pustka powietrzna, dlatego też określa się je jako pustaki szklane. Jednak w odniesieniu do tego materiału powszechnie używane jest także miano luksferów. Nowoczesne są zdecydowanie ładniejsze od pierwowzorów, mają też znacznie lepsze parametry techniczne, co sprawia, że prysznice z luksferów, elementy ścianek działowych czy choćby wewnętrzne okna są atrakcyjnym detalem wnętrz. Z powodzeniem stosuje się je także w roli okien montowanych na ścianach elewacyjnych.
Ściana z luksferami – atrakcyjne pustaki szklane
Współczesne luksfery mają wiele zalet, są trwałe, mrozoodporne, oraz odporne na wilgoć, działanie ognia i uszkodzenia mechaniczne – znacznie trudniej je rozbić niż tradycyjne szklane przegrody. Wyróżnia je niski współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na ich dobrą termoizolacyjność. Ścianka z pustaków szklanych dobrze izoluje akustycznie – na poziomie 40-45 dB. Przepuszczalność światła w ich przypadku jest na poziomie 50-80% w zależności od barwy i struktury szkła. Najlepszą przepuszczalność dają gładkie luksfery transparentne. Atutem tego materiału są również zróżnicowane wymiary oraz wzory szkła i kolorystyka, co znacznie poszerza możliwości ich użycia. Do wyboru mamy pustaki szklane na bazie prostokąta, kwadratu oraz elementy narożne. Najbardziej popularne kwadratowe mają rozmiary 19x19x8 cm, 19x19x10 cm czy też 24x24x8 cm, dostępne są też prostokątne o wymiarach takich jak 19x9x8 cm. Ich atutem jest różnorodna kolorystyka – oprócz najbardziej popularnych przezroczystych, mogą być brązowe, szare, niebieskie, zielone, różowe czy czerwone, mogą być barwione w masie lub powierzchniowo.
Ścianka z luksferów – aranżacje
Powrót pustaków szklanych związany jest z modą na aranżacje z lat 80 czy też wcześniejsze. Często wykorzystuje się je do budowy niskich ścianek działowych tworzących aneksy czy też ich fragmentów. Ciekawym rozwiązaniem będzie np. wymurowanie z nich pasa nad szafkami kuchennymi ustawionymi w kuchni graniczącej czy to z innym pomieszczeniem czy też zaplanowanych na ścianie zewnętrznej. W takich stylizacjach efekt będzie tworzyć nie tylko ścianka z luksferów, ale też sączące się przez nią światło. Bardzo praktycznym, a przy tym dekoracyjnym pomysłem będzie wykorzystanie luksferów w roli przeszkleń zastępujących okna. Dzięki nim można doświetlić szlaki komunikacyjne przylegające do ścian zewnętrznych domu usytuowanych w odległości mniejszej niż 4 m od granic posesji. Zbudowana z pustaków szklanych przegroda wzbogaci nie tylko wnętrza, ale też elewację domu. Do często stosowanych rozwiązań należą prysznice z luksferów, a właściwie ścianki kabin wykonane z tego materiału. Sprawdzą się szczególnie w łazienkach pozbawionych naturalnego światła.
Jak wykonać ściankę z luksferów
Powierzchnię na której ma się wznosić ściana z luksferami należy odpylić i zagruntować, a także sprawdzić poziomicą, czy jest ona równa. Na tak przygotowanej płaszczyźnie mocujemy do podłoża listwę obwodową poziomą do pustaków szklanych. W miejscu łączenia się pustaków szklanych ze ścianami konieczny jest montaż listew obwodowych pionowych. Najlepiej użyć kotw albo kołków rozporowych. Dobrym wyborem będzie kotwa chemiczna, która zapewni konstrukcji dużą stabilność i wytrzymałość. Następnie możemy przystąpić do wypełnienia przestrzeni pomiędzy listwami taśmą dylatacyjną. Kolejny etap polega na wykonaniu zbrojenia z prętów lub gotowych ścianek zbrojeniowych. Konstrukcję wypełniamy zaprawą i poczynając od narożnika przystępujemy do układania na niej obok siebie luksferów. Odstęp pomiędzy poszczególnymi pustakami wyznaczamy za pomocą krzyżyków dystansowych. Przed ułożeniem kolejnego rzędu należy w szczelinach pomiędzy luksferami ułożyć pręty zbrojeniowe. Końcówki prętów powinny zostać zakotwione w ramie obwodowej. Przestrzeń pomiędzy pustakami wypełniamy zaprawą. Jej nadmiar na bieżąco usuwamy. Po wykonaniu ścianki usuwamy krzyżyki dystansowe i uzupełniamy wolną przestrzeń pomiędzy pustakami akrylem szpachlowym. Uwaga! Projektując detale wykonane z luksferów, pamiętajmy, że nie można ich przycinać.