Na co zwrócić uwagę przy zakupie okna
1. Materiał, z którego wykonane są okna.
Nowoczesne okna wykonane są z różnych materiałów. Możemy wybrać okna drewniane, PVC tzw. "plastikowe", aluminiowe lub z tzw. fiberglassu (kompozytu poliestrowo - szklanego).
Okna drewniane
Uważane są za ekologiczne i stylowe, ich dodatkową zaletą jest możliwość wykonania w nietypowych kształtach. Drewno jest naturalne, nie emituje szkodliwych substancji, nie powoduje alergii, polepsza mikroklimat pomieszczeń, nie zaśmieca środowiska naturalnego. Drewniane ramy są mocniejsze - klejone drewniane ramy stanowią samodzielną, solidną konstrukcję, ramy z tworzywa zaś muszą być wzmacniane metalowymi kształtownikami. W tańszych oknach taka hybrydowa konstrukcja bywa niepewna i z czasem traci pierwotny kształt, co prowadzi do problemów z otwieranie i zamykaniem okna. Drewno jest trwałe - przy właściwej konserwacji okno drewniane może funkcjonować przez 80-90 lat. Ramy z drewna klejonego nie zmieniają wymiarów - drewno klejone zachowuje wymiary mimo różnic temperatury i wilgotności powietrza, natomiast ramy okienne z tworzywa zmieniają je nawet o 1- 1,5 cm na metr obwodu podczas rocznych zmian temperatur. Stwarza to poważne ryzyko wystąpienia problemów z zamykaniem i otwieraniem okna latem bądź nieszczelności zimą - zwłaszcza w oknach o dużej powierzchni. Okna z drewna można naprawić - uszkodzenia i odbarwienia, powstające z czasem zarówno na powłoce okien drewnianych, jak i na powierzchni tworzywa wystawianych na działanie czynników zewnętrznych można usunąć tylko w przypadku okien drewnianych. Podobnie rzecz się ma z uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas renowacji okna z drewna można także zmienić jego kolor. Drewno nie truje podczas pożaru - powierzchnia ramy drewnianej zwęgla się i wydziale mniej substancji toksycznych niż płonące tworzywo PVC, z którego wytwarzane są ramy okien plastykowych. Wydzielający się z topniejącego już w temperaturze 130 stopni tworzywa chlorowodór jest trującym gazem (jest przyczyną od 80 - 85% zgonów w wyniku pożarów).
2. Wentylacja
Opisuje ją współczynnik infiltracji powierza [m2/(m x h x (daPa)2/3), gdzie a< 0,3 - okna szczelne.
Takie okna mogą być montowane w budynku z wentylacja mechaniczną nawiewną lub przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń nawiewnych (nawiewników).
a od 0,5 do 1.0 - okna rozszczelnione. Jest to wartość pożądana, okna o współczynniku z tego zakresu mogą być stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną.
a = 30 - taką wartość przyjmowano projektując wentylację i ogrzewanie pomieszczeń ze starymi (nieszczelnymi oknami).
Rozsądne zwiększenie poziomu infiltracji przyczyni się do poprawy systemu wentylacji w domu. Możemy zwiększyć infiltrację poprzez:
a) mikrowentylacja - jest to specjalna funkcja okuć, która pozwala na wytworzenie niewielkiej szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem okna. Aby zapewnić funkcję mikrowentylacji należy ustawić klamkę w odpowiednim położeniu.
b) rozszczelnienie - celowe, stałe zmniejszenie szczelności okna, dzięki niemu istnieje stały dopływ powietrza do pomieszczenia
c) nawiewniki automatyczne - są to urządzenia, które działają pod wpływem zmiany parametrów powietrz ( wilgotność, ciśnienie, temperatura). Powodują nawiewanie strumienia powietrza do pomieszczenia.
3. Szyby
Obecnie standardem są szyby zespolone, czyli złożone z dwóch lub trzech warstw szkła, które połączone są ramką metalową (dystansową) - aluminiową lub stalową. Ma ona zazwyczaj grubość od 12 do 16 mm . W przestrzeni między taflami szkła znajduje się gaz - osuszone powietrze lub gaz szlachetny (jednorodny: argon, krypton, ksenon, lub mieszanina kilku gazów).
Podstawowym zadaniem szyb jest zmniejszenie start energii cieplnej oraz ograniczenie przenikania promieni UV. Odpowiednio wykonane szyby mogą wystąpić jako rozwiązanie ciepłochronne, a także chronić przed włamaniem, hałasem, nadmiernym nasłonecznieniem. Najważniejsze parametry użytkowe szyb to:
a) przepuszczalność światła - określa procent światła widzialnego pochodzącego od słońca, które przenika przez szybę. Dla zwykłego okna wskaźnik ten powinien być jak najwyższy (od 70-90%).
b) Refleksyjność (odbicie światła - określa procent światła słonecznego odbijanego przez szybę okienną). Dawniej za szybę o dobrych własnościach uważano szybę o wysokim współczynniku refleksyjności. Obecnie dąży się do obniżenia refleksyjności (szyby antisol lub antyrefleksyjne). Dla szkieł refleksyjnie neutralnych współczynnik ten wynosi 10%.
c) Całkowita przepuszczalność energii słonecznej - stopień całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego oraz energii wcześniej zaabsorbowanej przez szkło. Im większa wartość współczynnika tym większe są pasywne zyski energetyczne (nagrzewanie pomieszczenia).
d) Współczynnik przenikania ciepła - jego wartość powinna być jak najniższa, ponieważ wskazuje on jak duże są straty energii.
e) Rodzaje szyb:
- szyby ciepłochronne - jedna z szyb pokryta jest tzw. powłoką niskoemisyjną (niewidoczną dla oka), czyli cienką warstwą metali szlachetnych, warstewka ta przepuszcza energię i światło do wnętrza, zapobiega zaś ucieczce ciepła z pomieszczenia.
- szyby bezpieczne, antywłamaniowe - stosowane są, aby poprawić bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniu. W razie stłuczenia odpowiednie elementy wiążą odłamki szkła, przez co stłuczona szyba hartowana pęka na odłamki o gładkich krawędziach.
- szyby dźwiękochłonne - zwykła szyba zespolona pozwala na stłumienie hałasu o 28-32 dB. Można jeszcze bardziej zwiększyć tę wartość dzięki zastosowaniu 2 szyb o różnej grubości oraz wypełnieniu komory mieszaniną gazów szlachetnych.
4. Aprobata techniczna
Okno jako całość musi mieć aprobatę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej.
Aprobata potwierdza przydatność stosowania danego systemu wykorzystywanego do produkcji okien w budownictwie mieszkaniowym. Dokumentuje wykonanie badań parametrów normatywnych:
- sprawność działania skrzydeł, wielkość siły potrzebnej do otwarcia okuć, odporność na obciążenia, nośność połączeń.
Jest dokumentem potwierdzającym sprawdzenie trwałości użytkowej (10 tys. cykli otwarcia i zamknięcia skrzydła). Weryfikuje deklarowane przez producenta wartości izolacyjności cieplnej i akustycznej.
5. Gwarancja
W gwarancji powinien być zawarty okres jej obowiązywania jak również jej zakres. Powinniśmy przeczytać dokładnie warunki gwarancji, aby wiedzieć czy obejmuje ona całe okno. Dobry producent daje gwarancje na całe okno i wszystkie jego elementy.
6. Cena
Musimy sprawdzić, co obejmuje cena - czy są w nią wliczone: klamki, szproty, okucia, uszczelki.
Jeżeli chcemy zakupić okno wyposażone niestandardowo ( nietypowe kolory, okucia antywłamaniowe), musimy koniecznie sprawdzić czy cena zawiera wszystkie te elementy. Dodatkowo należy upewnić się czy transport i montaż wliczone są w cenę.